Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.
Zaloguj Zarejestruj Zaloguj
przez FB
Szukaj Radio
minskmaz.com
17°C

Co, gdzie, kiedy?

23.06.2017 (dziś) 18:45
Festiwal 4M 2017 - dzień 1.

Lista aktualności

O kobiecie, która wymyśliła się na nowo

Sobota, 15 listopada 2014 Opracowanie: Dariusz Mól
Czy można całkowicie wymazać swoją przeszłość i zacząć życie jako ktoś zupełnie inny? Bohaterka książki „Wybór Ireny” tak właśnie zrobiła. Jej autor, Remigiusz Grzela, opowiadał w czwartek, 13 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej o kobiecie, która wymyśliła się na nowo...

„Jesteśmy sobą, tylko dzięki pamięci o przeszłości”. Dla Ireny Gelblum pamięć o wojennych czasach była niejako kulą u nogi. Postanowiła więc się jej pozbyć. Nie poznawała swoich dawnych towarzyszy, niszczyła dokumenty i fotografie, zacierała ślady. Stała się dziennikarką Ireną Waniewicz, urodziła córkę, wyjechała do Włoch. Wróciła do Polski jako Irena Conti di Mauro, włoska poetka, tłumaczka, dziennikarka.


– I właśnie taka Irenę poznałem – poetkę, która recytowała swoje wiersze, która przyciągała do siebie ludzi jakąś zadziwiającą aurą, mieszkającą w ogromnym domu w Konstancinie. Nie miałem pojęcia, że to jej kolejne wcielenie. Nie wiedziałem, że zniszczyła swoją wcześniejszą tożsamość. „Zdemaskował” ją Marek Edelman w jednym z wywiadów w Gazecie Wyborczej. Ale nie odważyłem się zadzwonić do niej, aby potwierdziła jego słowa. Zresztą, pewnie i tak by zaprzeczyła. Dopiero po jej śmierci postanowiłem napisać o niej książkę – mówił podczas spotkania Remigiusz Grzela.

Ale nie była to łatwa praca. Irena Conti dążyła do całkowitego unicestwienia prawdy o sobie. Dla autora okazała się bardzo wymagającą bohaterką. Na szczęście udało się mu dotrzeć do wielu dokumentów i ludzi, którzy ją znali, coś o niej wiedzieli i zgodzili się o tym opowiedzieć.
– Nie wszystkie tajemnice udało się wyjaśnić. I na pewno nigdy nie poznamy prawdziwej Ireny, zbyt skutecznie zacierała za sobą ślady. Ale uważam, że powinniśmy przywrócić pamięć o tym wszystkim, co zrobiła. I widzę, że dzięki tej książce tak właśnie się dzieje – zapewnił Remigiusz Grzela.

„Wybór Ireny” wciąga jak thriller, w którym z niecierpliwością oczekujemy rozwiązania zagadki. To opowieść o kobiecie o trzech twarzach, o zgłębianiu tajemnicy, mistyfikacji, o potrzebie kamuflażu, o mieszaniu fikcji z prawdą. Ale przede wszystkim o poszukiwaniu własnej tożsamości.

Nie przegap!
W środę, 19 listopada o godz. 18.30 Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w ramach cyklu „Biblioteka podróży” na spotkanie z miłośnikami i znawcami Toskanii – Anną Goławską i Grzegorzem Lindenbergiem, którzy opowiedzą o swoich wyprawach do Włoch i książce „Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny”. Wstęp wolny.

Galeria zdjęć: Spotkanie z Remigiuszem Grzelą w MBP
fot.: Valdi Piekarski (MBP)

Pozostałe aktualności

Festiwal 4M 2017 rozpoczęty! Powstają nowe alejki w miejskim parku Pudełko, które może uratować życie Dni Powiatu Mińskiego 2017 MLM: ostateczne rozstrzygnięcia! IV Zawody Szkolnych Drużyn Ratowniczych Rozpoczął się remont ul. Przemysłowej Zapraszamy na siódmy Festiwal 4M Rozpoczął się remont ul. Dąbrówki Weekendowe sukcesy zawodników klubu Grappler Tragiczny weekend na drogach Powiatu Mińskiego [aktualizacja] Supergimbus 2017 Rowerowy wyścig dookoła Warszawy Sukces mimo przeciwnościom Odjazdowy Bibliotekarz 2017 Więcej patroli policji na mińskich ulicach
Niniejszy serwis jest strona prywatną i nie jest oficjalną stroną miasta Mińsk Mazowiecki. Wszystkie treści i komentarze napisane przez użytkowników są ich własnością, autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ta strona wykorzystuje cookies, więcej informacji.

© 2004-2017 "Wirtualny Mińsk Mazowiecki - minskmaz.com"
Do góry