O kobiecie, która wymyśliła się na nowo • Wirtualny Mińsk Mazowiecki
Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.
Zaloguj Zarejestruj Zaloguj
przez FB
Szukaj Radio
minskmaz.com
16°C

Co, gdzie, kiedy?

27.07.2017 (dziś) 10:00
Wakacyjna Kinoteka

Lista aktualności

O kobiecie, która wymyśliła się na nowo

Sobota, 15 listopada 2014 Opracowanie: Dariusz Mól
Czy można całkowicie wymazać swoją przeszłość i zacząć życie jako ktoś zupełnie inny? Bohaterka książki „Wybór Ireny” tak właśnie zrobiła. Jej autor, Remigiusz Grzela, opowiadał w czwartek, 13 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej o kobiecie, która wymyśliła się na nowo...

„Jesteśmy sobą, tylko dzięki pamięci o przeszłości”. Dla Ireny Gelblum pamięć o wojennych czasach była niejako kulą u nogi. Postanowiła więc się jej pozbyć. Nie poznawała swoich dawnych towarzyszy, niszczyła dokumenty i fotografie, zacierała ślady. Stała się dziennikarką Ireną Waniewicz, urodziła córkę, wyjechała do Włoch. Wróciła do Polski jako Irena Conti di Mauro, włoska poetka, tłumaczka, dziennikarka.


– I właśnie taka Irenę poznałem – poetkę, która recytowała swoje wiersze, która przyciągała do siebie ludzi jakąś zadziwiającą aurą, mieszkającą w ogromnym domu w Konstancinie. Nie miałem pojęcia, że to jej kolejne wcielenie. Nie wiedziałem, że zniszczyła swoją wcześniejszą tożsamość. „Zdemaskował” ją Marek Edelman w jednym z wywiadów w Gazecie Wyborczej. Ale nie odważyłem się zadzwonić do niej, aby potwierdziła jego słowa. Zresztą, pewnie i tak by zaprzeczyła. Dopiero po jej śmierci postanowiłem napisać o niej książkę – mówił podczas spotkania Remigiusz Grzela.

Ale nie była to łatwa praca. Irena Conti dążyła do całkowitego unicestwienia prawdy o sobie. Dla autora okazała się bardzo wymagającą bohaterką. Na szczęście udało się mu dotrzeć do wielu dokumentów i ludzi, którzy ją znali, coś o niej wiedzieli i zgodzili się o tym opowiedzieć.
– Nie wszystkie tajemnice udało się wyjaśnić. I na pewno nigdy nie poznamy prawdziwej Ireny, zbyt skutecznie zacierała za sobą ślady. Ale uważam, że powinniśmy przywrócić pamięć o tym wszystkim, co zrobiła. I widzę, że dzięki tej książce tak właśnie się dzieje – zapewnił Remigiusz Grzela.

„Wybór Ireny” wciąga jak thriller, w którym z niecierpliwością oczekujemy rozwiązania zagadki. To opowieść o kobiecie o trzech twarzach, o zgłębianiu tajemnicy, mistyfikacji, o potrzebie kamuflażu, o mieszaniu fikcji z prawdą. Ale przede wszystkim o poszukiwaniu własnej tożsamości.

Nie przegap!
W środę, 19 listopada o godz. 18.30 Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w ramach cyklu „Biblioteka podróży” na spotkanie z miłośnikami i znawcami Toskanii – Anną Goławską i Grzegorzem Lindenbergiem, którzy opowiedzą o swoich wyprawach do Włoch i książce „Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny”. Wstęp wolny.

Galeria zdjęć: Spotkanie z Remigiuszem Grzelą w MBP
fot.: Valdi Piekarski (MBP)

Pozostałe aktualności

Poldek jest znakomito :) Umowa na autostradę w kierunku Warszawy podpisana Malował farbą po sklepowych witrynach i elewacjach budynków. Zatrzymała go Policja. Łańcuch Światła przed mińskim sądem Rejestracja online na wizytę w sprawie rejestracji pojazdu Widziane z góry: remont ul. Dąbrówki Bieg charytatywny „Sabat Czarownic” - fotoreportaż Awantura w pociągu Kasia Dereń w Mińsku Dancing z DJem Green Jesusem Podajmy Karolowi pomocną rękę Ścigając marzenia Wojewoda wydał zezwolenie na budowę odcinka autostrady A2 Kolejny paczkomat w Mińsku Woda w mińskich wodociągach bez bakterii z grupy coli Most na Budowlanej zamknięty
Niniejszy serwis jest strona prywatną i nie jest oficjalną stroną miasta Mińsk Mazowiecki. Wszystkie treści i komentarze napisane przez użytkowników są ich własnością, autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ta strona wykorzystuje cookies, więcej informacji.

© 2004-2017 "Wirtualny Mińsk Mazowiecki - minskmaz.com"
Do góry