16°C

38
Powietrze
Dobre powietrze.
Dzisiaj jest dobre i czyste powietrze!

PM1: 16.36
PM25: 22.51 (90,06%)
PM10: 30.08 (60,16%)
Temperatura: 16.20°C
Ciśnienie: 1006.49 hPa
Wilgotność: 92.15%

Dane z 20.05.2019 06:30, airly.pl


facebook

O burmistrzach sprzed 200 lat

04.10.2018
(fot.: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim)

Czy w XIX wieku istniał w Mińsku samorząd? Czym zajmował się burmistrz? Jak nazywał się pierwszy burmistrz miasta? – odpowiedzi na te i inne pytania można było usłyszeć w czasie wykładu otwartego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, wygłoszonego 2 października przez dr Lillę Kłos.

Dr Lilla Kłos to skarbnica wiedzy o historii regionalnej. Od wielu lat z pasją zajmuje się odkrywaniem lokalnych ciekawostek historycznych. Jest autorką publikacji naukowych, artykułów i książek z tego zakresu. Swoją wiedzą dzieli się również z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie pracuje. Tym razem postanowiła wyniki swoich najnowszych badań i odkryć przedstawić nie tylko podopiecznym dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego, ale także gościom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie na wykład otwarty.

W hali sportowo-widowiskowej w szkole przy Budowlanej pojawili się 2 października uczniowie klas trzecich gimnazjum (dziś – „papieskiej trójki’), ale także przedstawiciele innych szkół (Liceum Ekonomicznego, Zespołu Szkół nr 1, Liceum Salezjańskiego i Szkoły Podstawowej nr 1). Nie zabrakło również dorosłych zaciekawionych historią mińskiego samorządu w XIX wieku. Wykładu wysłuchali, m.in. burmistrz miasta Marcin Jakubowski, dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej – Leszek Celej, była i obecna dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej – Teresa Sęktas-Chanke i Elżbieta Sieradzńska, kierownik wydziału promocji miasta – Diana Rokicka oraz przedstawiciele Rady Seniorów na czele z Wandą Izabellą Rombel.

Tytuł wykładu „Miński samorząd w XIX wieku” był – jak się okazało – prowokacją. Jak wykazały badania naukowe prowadzone przez znawczynię lokalnej historii – samorząd w XIX wieku w naszym mieście praktycznie nie istniał. Prelegentka podzieliła się ze słuchaczami wnioskami z badań materiałów archiwalnych. Skrupulatne studia nad dokumentami pozwoliły jej ustalić 22 osoby pełniące funkcję burmistrza w XIX wieku – od Józefa Niecałkiewicza, burmistrza z roku 1818, po ostatniego w XIX wieku burmistrza, którego nazwiska jeszcze nie udało się odszyfrować. Dr Lilla Kłos opowiedziała słuchaczom, jak funkcjonowało nasze miasto w XIX wieku, jak bardzo rola burmistrza była zbiurokratyzowana, obciążona obowiązkami państwowymi, a funkcja samorządu sprowadzała się do działań administracyjnych, policyjnych i skarbowych. Wykład był wynikiem drobiazgowego śledztwa historycznego, a podawane informacje – unikatowymi ciekawostkami z życia naszego miasta.

To było niezwykle interesujące naukowe spotkanie.

Opracowanie: Izabela Saganowska

Inne aktualności

OK