19°C

25
Powietrze
Dobre powietrze.
Tak, tak – to prawda. Jakość powietrza jest dzisiaj dobra!

PM1: 10.95
PM25: 15.10 (60,38%)
PM10: 19.92 (39,84%)
Temperatura: 18.80°C
Ciśnienie: 1012.28 hPa
Wilgotność: 89.87%

Dane z 21.06.2019 01:45, airly.pl


facebook

Mińszczanka malowała Van Gogha

21.12.2018

Olga Królak, mińszczanka która pracowała na planie głośnego filmu „Twój Vincent” była gościem wernisażu wystawy obrazów powstałych przy produkcji filmu, który odbył się w czwartek, 20 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej...

Olga Królak, absolwentka mińskiego liceum plastycznego, była jedną ze 125 osób z całego świata, które pracowały jako malarze-animatorzy podczas produkcji filmu.

– Dowiedziałam się przypadkiem, że twórcy filmu poszukują malarzy, bo rozpoczął się ostatni rok pracy nad „Vincentem” i otwierane jest studio w Atenach w Grecji. Ogłoszenie zobaczyłam po terminie, ale jak tylko dowiedziałam się, na czym będzie polegać praca, od razu wysłałam aplikację. Wiedziałam, że muszę się tam dostać – zapewniła Olga Królak.

I udało się. Mińszczanka podczas wernisażu opowiadała o tym, na czym polegała jej praca. Pokazywała zdjęcia i filmy, jakie nakręcono podczas produkcji „Twojego Vincenta”. W sumie w ciągu dziewięciu miesięcy namalowała minutę i dziesięć sekund filmu. Wydawać by się mogło, że to mało, ale...

– To była katorżnicza praca, która pochłaniała 12 godzin codziennie przez sześć dni w tygodniu. Ale kiedy zobaczyłam jej efekty, całkowicie się jej oddałam. Zatraciłam się w niej. Było to dla mnie niesamowite doświadczenie. Widziałam, że jestem we właściwym czasie i we właściwym miejscu. Wiele się nauczyłam i bardzo się cieszę, że mogłam być częścią tego projektu – stwierdziła Olga Królak.

„Twój Vincent” jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Film złożony jest z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Prace nad nim trwały 7 lat. Wyreżyserowali go wspólnie Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Dorota Kobiela jest malarką i reżyserką, Hugh Welchman – brytyjskim producentem filmowym. Oboje byli zafascynowani malarstwem, ale także życiem i tajemniczą śmiercią holenderskiego artysty. Wyreżyserowali jeden z najbardziej sensacyjnych pełnometrażowych filmów animowanych, a opowiadając o genialnym Vincencie van Goghu, pokazali możliwe hipotezy dotyczące jego tajemniczej śmierci. W 2018 roku „Twój Vincent” był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany. Ale nawet bez niej przejdzie na trwałe do historii kina.

Na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej można zobaczyć 20 prac, m.in. obraz z listem, który jest motywem przewodnim filmu. Obrazy pochodzą z kolekcji miasta Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 4 stycznia. Wstęp wolny.

Fot. MBP

Inne aktualności

OK