Kwiaty dla Piotra • Wirtualny Mińsk Mazowiecki
Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.
Zaloguj Zarejestruj Zaloguj
przez FB
Szukaj Radio
minskmaz.com
24°C

Co, gdzie, kiedy?

27.07.2017 (dziś) 10:00
Wakacyjna Kinoteka

Lista aktualności

Kwiaty dla Piotra

Sobota, 28 kwietnia 2012
To wieczór wspomnień poświęcony Piotrowi Skrzyneckiemu, Honorowemu Obywatelowi Miasta Mińsk Mazowiecki. W piątek, 27 kwietnia w Miejskim Domu Kultury opowiadali o nim przyjaciele i artyści z Piwnicy pod Baranami.

Wspomnieniowy cykl „Kwiaty dla Piotra” zainicjowano w MDK w ubiegłym roku. Ale tegoroczna edycja wydarzenia była szczególna ze względu na okrągłą, bo w 15 rocznicę śmierci Piotra Skrzyneckiego. Dlatego Mariusz Dzienio przypomniał historię rodziny Skrzyneckich, także Mariana Skrzyneckiego, ojca Piotra, legionisty, uczestnika wojny bolszewickiej, adiutanta Józefa Piłsudskiego i prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, dowódcy 7 Pułku Ułanów Lubelskich stacjonujących w Mińsku, uczestnika kampanii wrześniowej.

Odwiedzałem Piotra w Krakowie kilkakrotnie. Kiedy poznało się go bliżej, dopiero wtedy ulegało się jego wielkiemu urokowi. Piotr zawsze podkreślał, że pochodzi z Mińska i opowiadał o latach dzieciństwa spędzonych w naszym mieście. To były niesamowite spotkania – zapewnił Mariusz Dzienio.

Można było również zobaczyć film dokumentujący wizytę Piotra i Józefa Skrzyneckich w Mińsku w 1992 r., kiedy to nadano braciom tytuły honorowych obywateli naszego miasta. 

Gawęd Piotra Skrzyneckiego można było słuchać godzinami. Mimo że od jego śmierci minęło 15 lat, wciąż jest w naszej pamięci. W tym roku rozpoczynamy budowę sali koncertowej przy szkole muzycznej. I bardzo bym się cieszył, aby nosiła ona imię Piotra Skrzyneckiego. Wtedy w pełni oddalibyśmy hołd honorowemu obywatelowi Mińska – powiedział Marcin Jakubowski, burmistrz miasta.

A potem na scenie kameralnej MDK można było usłyszeć artystyczne legendy Piwnicy pod Baranami. Piotra Skrzyneckiego wspominali – kompozytor Zygmunt Konieczny, piosenkarz i aktor Mieczysław ŚwięcickiTadeusz Kwinta, aktor, który jest od początku w zespole Piwnicy, Bogdan Micek, szef impresariatu Piwnicy oraz poeta i pieśniarz Leszek Wójtowicz. Piwniczne piosenki śpiewała Ola Maurer. Na skrzypcach zagrał Michał Półtorak, a na pianinie Tomasz Kmiecik.

To już 15 lat bez Piotra, naszego mistrza i przyjaciela. Pewnie, że żal, ale przecież nie po to się spotykamy, aby pieśnią i wspomnieniem się smucić, ale żeby podziękować Bogu i losowi za to, że Piotr stanął na naszej drodze, że był tak wspaniałym przewodnikiem po krętych korytarzach sztuki. Wspominając, chcemy się wspólnie z państwem uśmiechnąć – stwierdził Leszek Wójtowicz

Były więc anegdoty, wspomnienia oraz piosenki zaśpiewane przez przyjaciół dla przyjaciela.

Warto też wiedzieć, że 27 kwietnia na grobie Piotra Skrzyneckiego znajdującym się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie położono wiązankę kwiatów z szarfą z napisem: „Honorowemu Obywatelowi Mieszkańcy Miasta Mińsk Mazowiecki”. Będzie to cykliczne przedsięwzięcie i co roku taka wiązanka zostanie złożona na krakowskiej nekropolii.

Galeria zdjęć: Wieczór wspomnień "Kwiaty dla Piotra" w MDK
Wieczór wspomnień "Kwiaty dla Piotra" w MDK fot. Dariusz Mieczysław Mól, J. Barnaś

Pozostałe aktualności

Poldek jest znakomito :) Umowa na autostradę w kierunku Warszawy podpisana Malował farbą po sklepowych witrynach i elewacjach budynków. Zatrzymała go Policja. Łańcuch Światła przed mińskim sądem Rejestracja online na wizytę w sprawie rejestracji pojazdu Widziane z góry: remont ul. Dąbrówki Bieg charytatywny „Sabat Czarownic” - fotoreportaż Awantura w pociągu Kasia Dereń w Mińsku Dancing z DJem Green Jesusem Podajmy Karolowi pomocną rękę Ścigając marzenia Wojewoda wydał zezwolenie na budowę odcinka autostrady A2 Kolejny paczkomat w Mińsku Woda w mińskich wodociągach bez bakterii z grupy coli Most na Budowlanej zamknięty
Niniejszy serwis jest strona prywatną i nie jest oficjalną stroną miasta Mińsk Mazowiecki. Wszystkie treści i komentarze napisane przez użytkowników są ich własnością, autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ta strona wykorzystuje cookies, więcej informacji.

© 2004-2017 "Wirtualny Mińsk Mazowiecki - minskmaz.com"
Do góry