1°C

27
Powietrze
Dobre powietrze.
Jakość powietrza jest dobra!

PM1: 10.75
PM25: 16.01 (64,04%)
PM10: 22.02 (44,04%)
Temperatura: 1.44°C
Ciśnienie: 1013.36 hPa
Wilgotność: 78.10%

Dane z 26.03.2019 17:05, airly.pl


facebook

Konferencja „Polska jest jedna” z udziałem wicepremiera Glińskiego

16.04.2018
(fot.: Leszek Siporski)

Ogólnopolski cykl debat liderów Prawa i Sprawiedliwości, poprzedzony sobotnią konwencją, został zainaugurowany w niedzielę 15 kwietnia w kilku miastach Polski. Tego dnia w Mińsku Mazowieckim odbyło się spotkanie z prof. Piotrem Glińskim – wicepremierem i ministrem kultury.

Spotkanie zorganizowane przez lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości poprowadził ich szef, czyli miński poseł Daniel Milewski. Nie zabrakło czasu zarówno na prezentację nowych koncepcji programowych rządu premiera Mateusza Morawieckiego, jak też na serię licznych pytań i odpowiedzi udzielanych przez ministra Glińskiego oraz posła Milewskiego. Główne wystąpienie wicepremiera Piotra Glińskiego dotyczyło prezentacji tzw. „piątki Morawieckiego”, czyli planów programowych szefa rządu. Profesor omówił zatem:

  • obniżkę od początku przyszłego roku podatku CIT dla małych firm z 15 do 9 proc., czyli najniższego poziomu w UE;
  • nowy fundusz budowy dróg lokalnych o wartości co najmniej 5 miliardów złotych, co oznacza tysiące kilometrów odnowionych dróg we wsiach, małych miastach, gminach i powiatach;
  • wprowadzenie małego ZUS-u naliczanego proporcjonalnie do przychodów dla firm osiągających miesięczne obroty do wysokości 2,5 minimalnych pensji w Polsce (im mniejszy zarobek, tym mniejszy ZUS);
  • wyprawka 300 złotych na początku roku szkolnego dla każdego ucznia rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej i średniej;
  • program Dostępność+ zakładający likwidację barier dla osób niepełnosprawnych, na co ma zostać przeznaczone ponad 20 mld złotych w ciągu 8 lat.

Jak zaznaczył wicepremier ta „piątka Morawieckiego” to nie są hasła na nieokreśloną przyszłość. - To jest plan działań na najbliższe sześć miesięcy – powiedział prof. Gliński na spotkaniu z mieszkańcami powiatu mińskiego. Dodał, że przedstawione na konwencji PiS propozycje to reakcja na potrzeby Polaków. W odpowiedzi na liczne pytania wicepremier odnosił się między innymi do kwestii budowy „łuku triumfalnego” upamiętniającego Bitwę Warszawską, jak też działań nowego ministra zdrowia zmierzających do rozwiązywania systemowych problemów występujących w nadzorowanym przez niego obszarze.

- Nasi poprzednicy mają tylko jeden program: anty-PiS, a nasz program nazywa się Polska, i to Polska równych szans. Pokazaliśmy, że można zupełnie inaczej prowadzić politykę społeczną i gospodarczą – podkreślił poseł Milewski na zakończenie spotkania.

Oprac.: mat. prasowe

Inne aktualności

OK