Wirtualny Mińsk Mazowiecki
Dziś: Wielka Warkowa Loteria Fantowa - każdy los wygrywa - Piwiarnia Warki Mińsk Mazowiecki, 14:00 Dziś: Sierpniowe niebo. 63 dni chwały - Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, ul. Warszawska 173, 15:00 Dziś: 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - Zbiórka przy Pomniku Konstytucji 3-go Maja, 16:00 Dziś: 70 sekund ciszy dla Powstania - Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim, Piłsudskiego 1a, 17:00 Dziś: Powstańczy wieczór filmowy - kino "Mikroklimat" - Gminne Centrum Kultury w Mrozach, 19.00 Dziś: Muzyka Dancing Kino - KINO - "Anielskie oczy" - Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, ul. Warszawska 173, 21:00 Dziś: Sylwester w Sierpniu: Panie FREE - Mjuzik Pub, 21:00 Jutro: Kino Mikroklimat w Mrozach zaprasza na film "Samoloty 2" - Kino "Mikroklimat" - Gminne Centrum Kultury w Mrozach, 16:30 Jutro: Muzyka Dancing Kino - DANCING- "Aleja gwiazd" - Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, ul. Warszawska 173, 20:00 Jutro: Oldschool Retro Party - Mjuzik Pub, 21:00 Pojutrze: Mińszczanie śpiewają (nie)zakazane piosenki - Muzeum Ziemi Mińskiej - Dział 7 Pułku Ułanów Lubelskich, 13:00 Pojutrze: kino Mikroklimat w Mrozach zaprasza na film "Samoloty 2" - kino "Mikroklimat" - Gminne Centrum Kultury w Mrozach, 14.00 Pojutrze: Muzyka Dancing Kino - MUZYKA- "Piramidy" - Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, ul. Warszawska 173, 16:00 Pojutrze: Koncert jazzowy - Galeria Murillo Art & Design przy ul. Warszawskiej 140 w Mińsku Mazowieckim, 20:30 "Komenda Powiatowa Policji - ul. Piłsudskiego" - ostatnia część "Wirtualnych Wycieczek z lektorem" Aktualności: Awaria w dostawie prądu - Tak dużej awarii w dostawie energii elektrycznej jeśli chodzi o zasięg... Aktualności: Chcesz podróżować dookoła świata? - W każdy poniedziałek do końca wakacji Fundacja EBU zaprasza młodzież i... Zapraszamy na stronę Wirtualnego Mińska Mazowieckiego na facebook - www.facebook.com/minskmaz. Mamy już ponad 3500 fanów!

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Aktualności serwisu
Aktualności z innych stron
Wszystkie Urząd Miasta Powiat Miński Komenda Policji Kronika Strażacka 23. Baza Lotnicza

OSTATNIO DODANE AKTUALNOŚCI

MDK TV

OSTATNIO DODANE WPISY NA BLOGACH

Karta życia

Wtorek, 29.01.2013

„Karta życia” to kartonik wielkości karty kredytowej, który każdy może nosić w portfelu. Oświadczamy w nim, że wyrażamy zgodę na pobranie po śmierci naszych organów do przeszczepu. W sobotę, 26 stycznia w Dzień Transplantacji „Karty życia” rozdawano na ulicach Mińska...

oprac. i fot. Dariusz Mieczysław Mól

karta

 

Akcję zorganizowaliśmy po to, żeby zwiększyć świadomość wśród ludzi na temat przeszczepu organów – powiedział portalowi minskmaz.com Krzysztof Miąsko z Federacji Młodych Socjaldemokratów, inicjator akcji w Mińsku.

„Karta życia – uratuj życie innym” to ogólnopolska akcja organizowana od wielu lat, która odbywa się 26 stycznia w Dzień Transplantacji, upamiętniający pierwszy przeszczep nerki, jaki miał miejsce w Polsce w 1966 roku. Choć od tamtego czasu minęło już prawie 50 lat, wiedza społeczeństwa na temat transplantacji wciąż jest niewystarczająca.

Nikt z nas nie myśli o śmierci. Nie poruszamy też z najbliższymi tematów dotyczących przeszczepu naszych organów. Dlatego, przy okazji akcji zachęcamy do rozmowy z rodziną, którą poinformujemy, że jeśli spotka nas śmiertelny wypadek i pojawi się pytanie o pozwolenie pobrania organów, to bliscy wyrażą na to zgodę. Potwierdzeniem tego może być właśnie noszona przez nas w portfelu „karta życia” – wyjaśnia Krzysztof Miąsko.

Na karcie wystarczy wpisać imię, nazwisko i numer Pesel, a będzie to oznaczało zgodę na pośmiertną transplantacje organów (nie jest to jednak formalny dokument). Warto wiedzieć, że w polskim prawie przyjęto zasadę „zgody domniemanej”, co teoretycznie oznacza, że narządy mogą być pobrane od każdego, z wyjątkiem osób, które wcześniej zarejestrowały się w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Ale w większości przypadków lekarze pytają o zgodę rodzinę.

Zbyt często się zdarza, że rodzina, kiedy lekarz zapyta, czy zgadaza się na transplantację organów bliskiej osoby, w żałobie, bólu, rozpaczy odmawia. Sprzeciw wyrażany przez rodzinę często powoduje, że nie można uratować komuś życia. Tymczasem, jeśli ktoś będzie nosił „kartę życia” w portfelu, to ułatwi ona lekarzom rozmowę z rodziną, bo ten mały kartonik jest niejako ostatnią wolą osoby, która go wypełniła – przekonuje Krzysztof Miąsko. – Odzew na akcję był pozytywny. Ludzie zatrzymywali się, dopytywali, o co w niej chodzi, często nawet brali więcej kart, aby dać je swoim bliskim. To też potwierdza, że cały czas należy prowadzić akcje edukacyjne, informujące o potrzebach i wynikach transplantacji narządów – dodaje.

Akcja „Karta życia – uratuj życie innym” odbyła się także w innych miastach województwa mazowieckiego.

Niniejszy serwis jest strona prywatną i nie jest oficjalną stroną miasta Mińsk Mazowiecki. Wszystkie treści i komentarze napisane przez użytkowników są ich własnością, autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Ta strona wykorzystuje cookies więcej informacji

Autor serwisu: Leszek Siporski © 2003-2011
Designed by: MindOpen

PRZYJACIELE SERWISU

CS dyziek.com ranczo.org Elitmat Rectime sNik
Wydrukowano ze strony "Wirtualny Mińsk Mazowiecki" www.minskmaz.com w dn. 2014-08-01 03:40:49 z adresu IP: 54.90.57.174