Zarejestruj
17°C

Ciemna strona sportu

Opracowanie oraz foto: Dariusz Mól, fot.: Valdi Piekarski (MBP)

Nikodem Pałasz, autor kryminałów „Brudna gra” i „Sam na sam ze śmiercią” był w czwartek, 11 czerwca gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas spotkania opowiadał o ciemnej stronie nie tylko polskiego sportu...

„Brudna gra” rozgrywa się w środowisku zawodników i działaczy tenisa ziemnego, które Nikodem Pałasz bardzo dobrze zna (od wielu lat zajmuje się marketingiem sportowym, m.in. zarządzaniem karierami i budowaniem wizerunku sportowców). Z kolei akcja jego najnowszej książki „Sam na sam ze śmiercią” wprowadza czytelników do zawodowej ligi piłki nożnej. W obu powieściach autor odsłania korupcyjne mechanizmy rządzące zawodowym sportem na jego wielu poziomach – począwszy od zawodników, przez menadżerów, trenerów, lekarzy, po prezesów związków.

– Opisuję rzeczy powszechnie znane, o których mówi się od lat, nie tylko w polskim sporcie. Zbierając materiały do „Sam na sam ze śmiercią” rozmawiałem z wieloma zawodnikami, trenerami, działaczami sportowymi, którzy opowiadali mi o brudnych sprawach rozgrywających się w środowisku. Oczywiście wykorzystałem je w książce, ale proszę pamiętać, że powieść to fikcyjny świat – przekonywał Nikodem Pałasz.

Nie zmienia to jednak faktu, że literacka fikcja wydaje się doganiać rzeczywistość – przecież kilka dni temu wysokiej rangi działacze FIFA zostali aresztowani pod zarzutem korupcji, która miała miejsce w ostatnich 20. latach. A długoletni i zarazem świeżo wybrany Sepp Blatter, prezes FIFA, podał się do dymisji, co na całym świecie zostało zinterpretowane, jako przyznanie się do korupcyjnej winy.

W kryminałach ważny jest również główny bohater. W „Brudnej grze” i „Sam na sam ze śmiercią” pierwsze skrzypce gra inspektor Wiktor Wolski ze stołecznej policji. Gliniarz z przeszłością, tajemnicą, bezkompromisowy, porywczy.

– Tworząc postać Wolskiego, i mówię o tym po raz pierwszy w Mińsku, wzorowałem się trochę na bohaterze serialu „Mentalista”, ale w trakcie pisania mój inspektor zaczął mi się z tego wzoru wymykać. W którymś momencie stwierdziłem, że bardziej przypomina Brudnego Harry'ego, jest takim trochę oldschoolowym bohaterem – zapewnił Nikodem Pałasz.

Wiktor Wolski, jako powieściowa postać ma duży potencjał literacki, sporo jest również dyscyplin sportowych, które mogą być tłem kolejnych książek Nikodema Pałasza. Jak zapewnił on na spotkaniu, już ma pomysł na trzeci kryminał. Czytelnikom nie pozostaje więc nic innego, jak cierpliwie czekać zwłaszcza, że to powieści, które czyta się jednym tchem.

Nie przegap!

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w ramach cyklu „Biblioteka Podróży” na spotkanie z Iloną Wiśniewską, autorką książki „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, które odbędzie się we wtorek, 16 czerwca o godz. 18.30 w sali konferencyjnej MBP. Wstęp wolny.

Aktualności

Komentarze

Do tego artykułu jeszcze nie dodano komentarzy

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.