Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.
Zaloguj Zarejestruj Zaloguj
przez FB
Szukaj Radio
minskmaz.com
17°C

Co, gdzie, kiedy?

23.06.2017 (dziś) 18:45
Festiwal 4M 2017 - dzień 1.

Lista aktualności

Aktualności

Ciemna strona sportu

Piątek, 12 czerwca 2015 Opracowanie oraz foto: Dariusz Mól, fot.: Valdi Piekarski (MBP)
Nikodem Pałasz, autor kryminałów „Brudna gra” i „Sam na sam ze śmiercią” był w czwartek, 11 czerwca gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas spotkania opowiadał o ciemnej stronie nie tylko polskiego sportu...
0

„Brudna gra” rozgrywa się w środowisku zawodników i działaczy tenisa ziemnego, które Nikodem Pałasz bardzo dobrze zna (od wielu lat zajmuje się marketingiem sportowym, m.in. zarządzaniem karierami i budowaniem wizerunku sportowców). Z kolei akcja jego najnowszej książki „Sam na sam ze śmiercią” wprowadza czytelników do zawodowej ligi piłki nożnej. W obu powieściach autor odsłania korupcyjne mechanizmy rządzące zawodowym sportem na jego wielu poziomach – począwszy od zawodników, przez menadżerów, trenerów, lekarzy, po prezesów związków.

– Opisuję rzeczy powszechnie znane, o których mówi się od lat, nie tylko w polskim sporcie. Zbierając materiały do „Sam na sam ze śmiercią” rozmawiałem z wieloma zawodnikami, trenerami, działaczami sportowymi, którzy opowiadali mi o brudnych sprawach rozgrywających się w środowisku. Oczywiście wykorzystałem je w książce, ale proszę pamiętać, że powieść to fikcyjny świat – przekonywał Nikodem Pałasz.

Nie zmienia to jednak faktu, że literacka fikcja wydaje się doganiać rzeczywistość – przecież kilka dni temu wysokiej rangi działacze FIFA zostali aresztowani pod zarzutem korupcji, która miała miejsce w ostatnich 20. latach. A długoletni i zarazem świeżo wybrany Sepp Blatter, prezes FIFA, podał się do dymisji, co na całym świecie zostało zinterpretowane, jako przyznanie się do korupcyjnej winy.

W kryminałach ważny jest również główny bohater. W „Brudnej grze” i „Sam na sam ze śmiercią” pierwsze skrzypce gra inspektor Wiktor Wolski ze stołecznej policji. Gliniarz z przeszłością, tajemnicą, bezkompromisowy, porywczy.

– Tworząc postać Wolskiego, i mówię o tym po raz pierwszy w Mińsku, wzorowałem się trochę na bohaterze serialu „Mentalista”, ale w trakcie pisania mój inspektor zaczął mi się z tego wzoru wymykać. W którymś momencie stwierdziłem, że bardziej przypomina Brudnego Harry'ego, jest takim trochę oldschoolowym bohaterem – zapewnił Nikodem Pałasz.

Wiktor Wolski, jako powieściowa postać ma duży potencjał literacki, sporo jest również dyscyplin sportowych, które mogą być tłem kolejnych książek Nikodema Pałasza. Jak zapewnił on na spotkaniu, już ma pomysł na trzeci kryminał. Czytelnikom nie pozostaje więc nic innego, jak cierpliwie czekać zwłaszcza, że to powieści, które czyta się jednym tchem.

Nie przegap!

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w ramach cyklu „Biblioteka Podróży” na spotkanie z Iloną Wiśniewską, autorką książki „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, które odbędzie się we wtorek, 16 czerwca o godz. 18.30 w sali konferencyjnej MBP. Wstęp wolny.

Galeria zdjęć: Ciemna strona sportu
fot.: Valdi Piekarski (MBP)

Pozostałe aktualności

Festiwal 4M 2017 rozpoczęty! Powstają nowe alejki w miejskim parku Pudełko, które może uratować życie Dni Powiatu Mińskiego 2017 MLM: ostateczne rozstrzygnięcia! IV Zawody Szkolnych Drużyn Ratowniczych Rozpoczął się remont ul. Przemysłowej Zapraszamy na siódmy Festiwal 4M Rozpoczął się remont ul. Dąbrówki Weekendowe sukcesy zawodników klubu Grappler Tragiczny weekend na drogach Powiatu Mińskiego [aktualizacja] Supergimbus 2017 Rowerowy wyścig dookoła Warszawy Sukces mimo przeciwnościom Odjazdowy Bibliotekarz 2017 Więcej patroli policji na mińskich ulicach

KomentarzeWatek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.
Niniejszy serwis jest strona prywatną i nie jest oficjalną stroną miasta Mińsk Mazowiecki. Wszystkie treści i komentarze napisane przez użytkowników są ich własnością, autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ta strona wykorzystuje cookies, więcej informacji.

© 2004-2017 "Wirtualny Mińsk Mazowiecki - minskmaz.com"
Do góry