Wirtualny Mińsk Mazowiecki

REKLAMA

POŁOŻENIE I HISTORIA

Położenie Historia Miejsca historyczne Zabytki Współpraca zagraniczna Herb, Flaga, Patron Środowisko

KULTURA

Mińsk w literaturze Miejski Dom Kultury Miejska Biblioteka Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Muzeum 7PUL Towarzystwo Pamięci 7PUL Mińskie Towarzystwo Muzyczne Tow. Przyjaciół Mińska Maz. Klub Żołnierski O. S. Ż.W. Miejska Szkoła Artystyczna Chóry Miejska Orkiestra Dęta Zespoły Taneczne Kino "Światowid"

POWIAT MIŃSKI

Ciekawostki historyczne Mapa powiatu Miejscowości powiatu Przydatne adresy i telefony Powiatowy Katalog Stron

ul. Warszawska 173, 05-300 Mińsk Mazowiecki

Sekretariat (025) 758-39-17;
Organizacja imprez (025) 758-52-08

Strona WWW:   http://www.mdkmm.pl

E-mail:  mdk@mdkmm.pl  

 

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim mieści się w zabytkowym pałacu, który obecną formę architektoniczną zawdzięcza XIX - wiecznej przebudowie. Położony w centrum miasta, nad rzeką Srebrną, otoczony parkiem krajobrazowym pałac jest perłą architektury mińskiej - perłą wpisaną w 1957 roku do polskiego rejestru zabytków.

 

W myśl statutu uchwalonego przez Radę Miasta MDK jest samorządową instytucją kultury, której podstawowym celem jest pozyskiwanie i zachęcanie społeczności naszego miasta do uczestniczenia w życiu kulturalno - artystycznym. Zadanie to realizuje poprzez przygotowanie imprez okolicznościowych (z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka, Walentynek, Pożegnania Lata itp.), organizację lub współorganizację wielu imprez cyklicznych o zasięgu miejskim, gminnym i regionalnym. Imprezy te, jak np.: Mazowiecki Rajd Weteranów Szos, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Pałacowe Spotkania z balladą, Mińskie spotkania z piosenką turystyczną, Zaduszki Muzyczne i Literackie, przeprowadzane przez dział organizacji imprez, wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta.

 

MDK koordynuje i przeprowadza liczne konkursy, między innymi: recytatorskie i plastyczne dla dzieci i młodzieży, konkurs z wiedzy o ekologii oraz na najpiękniejszy list, przegląd teatrów szkolnych. Wiosną i latem część imprez, koncertów i spektakli odbywa się w pałacowym amfiteatrze, wybudowanym przy wschodniej elewacji pałacu.

Warto zaznaczyć, że w MDK funkcjonuje jedyna w Mińsku galeria wystawowa, gdzie regularnie odbywają się prezentacje twórczości zarówno początkujących, jak i uznanych artystów z całego świata. Wystawy są często efektem współpracy MDK z ambasadami różnych państw oraz muzeami warszawskimi. Stale współpracuje także z mińskimi placówkami kultury i oświaty. Wśród nich są: Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Mińskie Towarzystwo Muzyczne, Stowarzyszenie Pomocy Artystom Niepełnosprawnym, Miejska Szkoła Artystyczna, Kino "Światowid", Liceum Plastyczne, MOSiR, a przede wszystkim Miejska Biblioteka Publiczna. W strukturach MDK działa także Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich, z siedzibą w Domu Huberta przy ulicy Sosnkowskiego.

 

Od września 2003 roku zacznie funkcjonować także dział artystyczny, w skład którego wejdą pracownie: muzyczna, teatralna, tańca, rysunku i malarstwa, ceramiki. Stworzone zostaną w ten sposób warunki do rozwoju dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej artystycznie oraz chcącej pogłębiać swoje zainteresowania. W ramach Klubu Czasu Wolnego odbywają się spotkania szachistów, warcabistów i brydżystów. Dzieci i młodzież poznają wschodnie sztuki walki oraz zasady samoobrony, a panie uczęszczają na zajęcia step reebooku i aerobiku. Podczas ferii zimowych i letnich wakacji proponujemy wszystkim chętnym urozmaicony, ciekawy program zajęć. W tym roku są to warsztaty teatralne prowadzone przez teatry z Moskwy i Warszawy oraz "Wakacyjne pojedynki z nudą" (kino i koncerty w plenerze, wycieczki).

Miejski Dom Kultury ma obowiązek pozyskiwania środków własnych, które wykorzystywane są na potrzeby bieżącej działalności. Składają się na to środki od sponsorów, środki uzyskane z wypożyczania sprzętu i pomieszczeń, placu, sprzedaży biletów, opłaty za prowadzone zajęcia. Wszystkich zainteresowanych MDK zaprasza do aktywnego udziału w przygotowywanych imprezach kulturalnych, na wernisaże wystaw i koncerty, na zajęcia i warsztaty. Kalendarium imprez zamieszczane jest w prasie lokalnej, na tablicach ogłoszeń, plakatach i ulotkach.

Źródło: Strona WWW Urzędu Miasta
Niniejszy serwis jest strona prywatną i nie jest oficjalną stroną miasta Mińsk Mazowiecki. Wszystkie treści i komentarze napisane przez użytkowników są ich własnością, autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Ta strona wykorzystuje cookies więcej informacji

Autor serwisu: Leszek Siporski © 2003-2011
Designed by: MindOpen

PRZYJACIELE SERWISU

CS dyziek.com ranczo.org Elitmat Rectime sNik
Wydrukowano ze strony "Wirtualny Mińsk Mazowiecki" www.minskmaz.com w dn. 2014-10-02 06:21:35 z adresu IP: 54.196.120.58