-1°C

56
Powietrze
Jakość powietrza jest średnia.

PM1: 19.61
PM25: 35.72 (90,13%)
PM10: 40.56 (238,16%)
Temperatura: -0.87°C
Ciśnienie: 1007.69 hPa
Wilgotność: 94.00%

Dane z 19.04.2024 05:05, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Forum

Komunikacja miejska?

414 postów
Mińsk Mazowiecki Postów: 1049
cobra.rdc
Mińsk Mazowiecki, postów: 1049
Czwartek, 29 grudnia 2016 19:08:28
+8
+9 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Proponuję wszystkim darować sobie osobiste wycieczki i jeżeli już dyskutować to skupić się na temacie…
Wonsz… słoiki to nieco pogardliwe określenie przyjezdnych mieszkańców Warszawy i może odpuśćmy sobie przenoszenie takich standardów do MMz.

W nawiązaniu do Twojej odpowiedzi na jeden z moich postów:
Ad.1
Idealną opcją byłaby możliwość dojazdu do Warszawy na wspólnym bilecie – obojętnie czy z SKM czy samymi pociągami KM lub tak wychwalanym przez Ciebie BAGSem czy MOBILISem. W Europie ale i w Polsce są przykłady funkcjonowania przewoźników lokalnych (prywatnych) w ramach biletu aglomeracyjnego.
Ad.2
Pisałem już, że zaproponowany system transportu miejskiego przez miasto jest fatalny. Nie oznacza to jednak, że komunikacja miejska nie jest potrzebna. Konieczna jest zmiana założeń i korekcja sieci.
Ad.3
Z jednej strony piszesz, że komunikacja miejska jest niepotrzebna bo miasto małe a z drugiej z maniakalnym uporem twierdzisz, że autobusy lokalnych przewoźników właśnie komunikacje miejską tworzą – więc jak to jest?
Powtarzam autobusy lokalne (tzw. PKSy) nie ważne pod jakim szyldem nie sa dostosowane do obsługi transportu miejskiego. Ponadto jak wspomniał obywatel R ich siatka i rozkład są dostosowane do potrzeb osób dojeżdżających do Warszawy lub mieszkańców powiatu.
Ad.4
Wielokrotnie odwoływałeś się do wcześniejszych postów w dyskusji a tam pisałem jakie są korzyści z komunikacji miejskiej dla mieszkańców i samorządu.
Więc w telegraficznym skrócie stworzenie alternatywy transportowej dla mieszkańców, ograniczenie ruchu samochodów, wzrost atrakcyjności – jakości życia mieszkańców, co z kolei sprawia, że miasto staje się atrakcyjniejsze dla mieszkańców i w dalszej perspektywie inwestorów.

Podnoszony przez Ciebie i tatko argument małej powierzchni miasta jest całkowicie nietrafiony. W urbanistyce głównym miernikiem wielkości miasta jest liczba ludności. A tak klasyfikując MMz jest jedynym miastem z taką liczbą mieszkańców nie posiadający własnego transportu miejskiego. Jak ktoś pisał wyżej skoro miasto jest takie małe to skąd tyle samochodów na jego ulicach. Dlaczego wielokrotnie w dyskusjach m.in. na niniejszym forum mieszkańcy piszą o trudnościach z zaparkowaniem aut przy szkołach, urzędach czy sklepach? Przecież powinni chodzić pieszo – wszędzie blisko… Niestety odległości i potrzeby transportowe są mocno subiektywne i powiedz starszej osobie z Kędzieraka, że np. szpital jest blisko i można tam dojść spacerkiem…

Nawiązując do Twojej wypowiedzi w temacie lobby transportowego i braku reakcji przeciwników spieszę wyjaśnić, że przewoźnik powinien być wyłoniony (i mam nadzieję, że tak będzie) w drodze przetargu, gdzie miasto określi m.in. rodzaj taboru – czyli autobusy przystosowane do obsługi komunikacji miejskiej o pojemności dostosowanej do lokalnych potrzeb. Będzie to rozwiązanie o wiele wygodniejsze i tańsze od organizowania własnego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Przykładowo MOBILIS na terenie miasta posiada zaplecze i tabor (autobusy miejskie odstawione – widoczne zza Lidla) do obsługi komunikacji miejskiej.

Transport publiczny jest stałym obciążeniem budżetu wszystkich samorządów go posiadających na swoim terenie. Komunikacja miejska nigdy nie będzie dochodowa. Można jedynie starać się równoważyć koszty jej funkcjonowania poprzez dodatkowe wpływy np. z płatnego parkowania, czy reklam w i na pojazdach.
Miasto to nie firma tu nie wszystko musi zarabiać. Sztuką jest odpowiedzialne równoważenie budżetu i działanie samorządowców na rzecz wzrostu wpływów. Wówczas łatwiej znaleźć fundusze na takie „fanaberie” mieszkańców jak komunikacja miejska, czy integracja transportowa z Warszawą…
Postów: 306
iwonka50
postów: 306
Czwartek, 29 grudnia 2016 19:17:21
+4
+5 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
@cobra.rdc, brakuje mi rąk, żeby podpisać się pod Twoja wypowiedzią:-)
Gdzieś obok Postów: 96
pawel27111
Gdzieś obok, postów: 96
Czwartek, 29 grudnia 2016 19:30:23
+1
+2 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
@cobra.rdc no i można jasno i merytorycznie . Wszyscy bierzmy przykład
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Czwartek, 29 grudnia 2016 20:12:05
-5
0 -5
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
No to jedziemy...
Niektórym nie przetłumaczysz, ze kwestia powierzchni miasta nie ma największego znaczenia bo liczą się jeszcze: gęstość zaludnienia, liczba ludności, rozłożenie miasta. Z ulicy Osiedlowej w Mińsku na ulicę Przemysłową w Mińsku jest 6 km. Z ulicy Dąbrówki na ulicę Mieszka I jest 4,5 km. Itd, itd, itd. Miasto nie tworzy zwartego kształtu tylko jest porozciągane w różnych kierunkach.
Kwestia powierzchni miasta ma duże znaczenie, bo po co komunikacja w mieście w którym wszędzie jest blisko, a poza tym jest duży wybór transportu (pociągi, autobusy, taksówki itd.). Miasto tworzy zwarty kształt, a rozciąga się tylko w stronę Kędzieraku/Podrudzia. Ulica Osiedlowa- no, no... Ogromne osiedle. Myślę, że tłumy ludzi stamtąd będą jeździły. Ulica Przemysłowa- podobnie jak Osiedlowa, pełne autobusy, na szczęście jeździ tamtędy pewien lokalny przewoźnik. Ulica Dąbrówki- jest dobrze skomunikowana dzięki lokalnym przewoźnikom. Ulica Mieszka I- no, no... Też ogromne osiedle, ale zaraz przecież śmiga tamtędy lokalny przewoźnik.
Spadaj z tym słoikiem. Sam jesteś słoik. Wielki mi panisko co się wyprowadził i wyzywa tu innych od słoików.
Widzę, że zabolało. I bardzo dobrze, następnym razem się zastanowisz zanim coś napiszesz.
P.S. To jak z tymi minusami? Zaprzeczysz? To będzie taki mały grzeszek, przecież się z tego wyspowiadasz :-)

Pisałem już, że zaproponowany system transportu miejskiego przez miasto jest fatalny. Nie oznacza to jednak, że komunikacja miejska nie jest potrzebna. Konieczna jest zmiana założeń i korekcja sieci.
Piszę o tym już od jakiegoś roku. Nie wiem tylko czemu niektórzy zamiast dyskusji o tym, wolą kłócić się sami ze sobą.
Z jednej strony piszesz, że komunikacja miejska jest niepotrzebna bo miasto małe a z drugiej z maniakalnym uporem twierdzisz, że autobusy lokalnych przewoźników właśnie komunikacje miejską tworzą – więc jak to jest?
Jest to tak, że przy tym co mamy, czyli małe miasto i lokalni przewoźnicy, nie trzeba tworzyć kolejnego bytu pod nazwą komunikacja miejska. Wystarczy zachęcić (w ostateczności zmusić) lokalnych przewoźników żeby obok dużych autobusów wypuścili 2-3 busy krążące tylko po mieście (i gminie, ale o tym za chwilę).
Więc w telegraficznym skrócie stworzenie alternatywy transportowej dla mieszkańców, ograniczenie ruchu samochodów, wzrost atrakcyjności – jakości życia mieszkańców, co z kolei sprawia, że miasto staje się atrakcyjniejsze dla mieszkańców i w dalszej perspektywie inwestorów.
Heh... Prawie jak cytat z Gierka: aby Polska (Mińsk) rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej. Niestety to nie jest takie proste,bo:
- mieszkańcy miasta mają alternatywę jeśli chodzi o transport
- tym co miasto chce wprowadzić nie ograniczysz ruchu samochodów, bo komunikacja będzie jeździła tylko po mieście, a ogromna większość samochodów należy do ludzi spoza niego
- atrakcyjność miasta wzrośnie jak będzie praca tu na miejscu, a nie gdzieś tam 40-50 kilometrów stąd
- inwestorzy- tutaj bym nie liczył na żadne wielkie zakłady typu Volkswagen w Poznaniu. A dlaczego? Odpowiedz sobie sam patrząc na wydarzenia na wschodniej Ukrainie.
Podnoszony przez Ciebie i tatko argument małej powierzchni miasta jest całkowicie nietrafiony. W urbanistyce głównym miernikiem wielkości miasta jest liczba ludności. A tak klasyfikując MMz jest jedynym miastem z taką liczbą mieszkańców nie posiadający własnego transportu miejskiego. Jak ktoś pisał wyżej skoro miasto jest takie małe to skąd tyle samochodów na jego ulicach.
Ehh... Ten argument jest bardzo trafiony. Czy 40 000 ludzi mieszkających na 10 kilometrach kwadratowych powierzchni koniecznie potrzebuje transportu miejskiego? Nie, zapewne nie jest to najważniejsza potrzeba tych ludzi. A czy 30 000 ludzi mieszkających na 30 kilometrach kwadratowych powierzchni potrzebuje takiego transportu? Tak, tutaj już może być wszędzie daleko i taki transport by się przydał. A skąd tyle samochodów na ulicach? Bo do Mińska (do pracy i na pociąg) przyjeżdżają codziennie mieszkańcy z całej gminy (i nie tylko z gminy) i komunikacja miejska zaproponowana przez burmistrza nic nie zmieni w tej kwestii.
Sztuką jest odpowiedzialne równoważenie budżetu i działanie samorządowców na rzecz wzrostu wpływów. Wówczas łatwiej znaleźć fundusze na takie „fanaberie” mieszkańców jak komunikacja miejska, czy integracja transportowa z Warszawą…
Od tego właśnie powinno zacząć miasto. I od tego powinna się zacząć dyskusja w tym temacie. Dobrobytu i atrakcyjności miasta nie zbuduje się przez bezmyślne zadłużanie i rozdawnictwo.
Mińsk Mazowiecki Postów: 8438
Aron
Mińsk Mazowiecki , postów: 8438
Czwartek, 29 grudnia 2016 20:34:20
+1
+1 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Popieram komunikację ale prowadzoną wspólnie z gminą MMz.
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Czwartek, 29 grudnia 2016 20:45:00
-4
0 -4
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Aron widziałeś plany tego co chcą wprowadzić w Mińsku? Idealnie pasuje tu fragment pewnego filmu:
Postów: 306
iwonka50
postów: 306
Czwartek, 29 grudnia 2016 21:07:49
+5
+6 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Wonsz, główny specjalista od rozkładania na czynniki pierwsze wypowiedzi innych, z czego dalej nic nie wynika. Ktoś musi ci chyba płacić za lobbowanie przeciwko komunikacji miejskiej w Mińsku? Zresztą, po co komuś komunikacja, jak przecież nie będzie jeździł bo jest gdzieś daleko.
Postów: 306
iwonka50
postów: 306
Czwartek, 29 grudnia 2016 21:11:47
+3
+4 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Nic mnie od ciebie człowieku nie boli, bo mam twoje kwestie w tyle. Widzę, że zmniejszasz powierzchnię, było 13, teraz 10, zaraz będzie 5. Wybieraj sobie dalej kawałki wypowiedzi innych, żeby dopasowywać do nich swoje wypociny.
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Czwartek, 29 grudnia 2016 21:12:36
-6
0 -6
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Skończ spamować, a zacznij pisać na temat. I zacznij też czytać ze zrozumieniem, bo widzę że masz z tym bardzo duże problemy i zapewne dlatego, wg ciebie, "nic nie wynika".

Nic mnie od ciebie człowieku nie boli, bo mam twoje kwestie w tyle. Widzę, że zmniejszasz powierzchnię, było 13, teraz 10, zaraz będzie 5. Wybieraj sobie dalej kawałki wypowiedzi innych, żeby dopasowywać do nich swoje wypociny.
Zamilcz słoiku, bo się ośmieszasz. W tyle mam, gdzie masz moje kwestie. Zmniejszam powierzchnię czego? No ośmiesz się ponownie! Gdzie napisałem, że piszę o Mińsku Mazowiecki? Gdzie to masz w tamtej mojej wypowiedzi?
P.S. No to jak z tymi minusami? Przecież się z tego wyspowiadasz.
Post edytowany 2 razy
Żabodukt Postów: 78349
kumak
Żabodukt, postów: 78349
Czwartek, 29 grudnia 2016 21:23:52
+3
+3 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Aronie taka współpraca to szansa na rozrój regionu.Jednak nasza demokracja nie taka prosta gdyż jest konflik interesów. Każdy robi tak jam mu wygodnie i przemieszcza się tam gdzie potrzebuje jednaj władze jakby o tym nie wiedziały. Chodzi oczywiście o pieniądze bo niby dlaczego miasto ma dopłacać za przejazdy gminie... chociaż wszyscy tu mieszkamy.Logiczna jest linia z huty przez Gliniak Jak i z Zamienia przez Kędzierak Stojadła do centrum i z Targówku Karoliny i Arynowa..Konflikt będzie gdyż mieszkańcy gminy które są położone dalej od Mińska poczują się pokrzywdzone.TRZEBA ICH CZYMŚ ZACHĘCIĆ.dobrym sposobem była by konsolidacja władzy przez co pozbyli byśmy się kupy urzędów i urzędników i wiadomo- duży może wiecej
Mińsk Mazowiecki Postów: 8438
Aron
Mińsk Mazowiecki , postów: 8438
Czwartek, 29 grudnia 2016 22:48:25
+1
+1 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Kanału zgadzam się że gmina i miasto powinny połączyć się w gminę miejsko-wiejską. Co do komunikacji to do czasu konsolidacji gmina i miasto partycypowałyby w kosztach.i można by dojechać np z Barczącej przez Mińsk do Brzozego
Mińsk Mazowiecki Postów: 8438
Aron
Mińsk Mazowiecki , postów: 8438
Czwartek, 29 grudnia 2016 22:49:20
+1
+1 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Ups Kumaku miało być.
Mińsk Mazowiecki Postów: 717
Sharex
Mińsk Mazowiecki, postów: 717
Sobota, 28 stycznia 2017 22:00:11
+1
+1 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Czy może ktoś napisać, jakie są najświeższe ustalenia dot. komunikacji miejskiej w Mińsku? Wiadomo coś? Jakie w końcu te trasy zaproponowano? Nie mam ochoty przedzierać się przez kilkanaście stron ścieku i prywatnych dyskusji kilku użytkowników w tym wątku i proszę o czytelne info :)
Żabodukt Postów: 78349
kumak
Żabodukt, postów: 78349
Sobota, 28 stycznia 2017 23:38:46
+1
+1 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
sharex- najlepiej to poprosić Burmistrza o kolejne spotkanie
Mińsk Mazowiecki Postów: 1049
cobra.rdc
Mińsk Mazowiecki, postów: 1049
Niedziela, 29 stycznia 2017 21:15:49
+1
+3 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Z analizy Budżetu i zapowiedzi Władz Miasta wynika, że jeżeli ruszy to mniej więcej w połowie roku. Układ tras i sieć mam nadzieję, że ulegnie optymalizacji bo propozycja jest oderwana zupełnie od potrzeb przewozowych mieszkańców...

Tym czasem kolejne polskie miasto zrozumiało, że jedyna słuszna droga do poprawy jakości życia w mieście to ograniczanie ruchu aut osobowych, więcej przestrzeni dla pieszych oraz sprawny miejski transport publiczny...

http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/slupsk-jak-bogota-p...

Może warto czerpać z cudzych doświadczeń...
sześć stóp nad ziemią Postów: 2907
garbaty_anioł
sześć stóp nad ziemią, postów: 2907
Niedziela, 29 stycznia 2017 23:22:34
+4
+4 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Mińsk to miasto przelotowe i sypialnia. Ludzie tu zbyt dumni i na dorobku - wyznacznikiem niezależność poruszania się samochodem. Dodatkowo chaotyczna sieć powiązań szkolnych, przedszkolnych. A zakupy jeszcze zrób. Jestem za transportem miejskim, ale uważam, że nie wiele to zmieni. Uderzałbym bardziej w nutę wychowania młodego pokolenia w duchu poruszania się rowerem. Choć na tą chwilę w tym mieście to jak zaproszenie do wypadku. Bo kierowców mamy niestety w większości buraków.

BTW im większy samochód (SUV) tym mniejsze umiejętności - tyczy się to przede wszystkim pań, którym mężulek kupił. Coraz więcej idiotek za kółkiem w czołgach.
Gród nad Srebrną Postów: 148
obywatel R
Gród nad Srebrną, postów: 148
Poniedziałek, 30 stycznia 2017 10:18:45
+3
+3 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
garbaty i to właśnie powód pieprznika jaki jest w Mińsku. Starzy mieszkańcy przywykli do dziadostwa a że napływowi to głownie chamstwo spod lubelskich wioch to i wymagania spadają. Dlatego urzędaski nie będą się starać bo i po co. Postarają się i jeszcze nazjeżdża się więcej ludzi wymagających czegoś więcej niż lepszego dojazdu do Warszawy niż z Sokołowów, Radzyniów czy innych Łukowów. A tak ciepła woda w kranie, grzejniki ciepłe, do wychodka nie trzeba za winkiel latać i jest wporzo.
Żabodukt Postów: 78349
kumak
Żabodukt, postów: 78349
Poniedziałek, 30 stycznia 2017 10:28:05
+3
+3 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Dlaczego czekam na komunikacje?Mamy tylko jeden samochód i muszę stawać na głowie żeby przetransportować córkę i żonę tam gdzie im potrzeba.Jak WSZYSCY PRACUJĘ I NIE ZAWSZE MOGĘ JE zawieźć- POZOSTAJĄ TAKSÓWKI. dla MĄDRYCH INACZEJ wiadomość- nie wszystkim zdrowie pozwala chodzić daleko lub jeździć rowerem.
M-M Postów: 239
t-71
M-M, postów: 239
Poniedziałek, 30 stycznia 2017 10:47:06
+1
+1 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
kumak-rower dobra sprawa ale w odpowiednich warunkach.A nie (kamikadze) jak w obecnych ,tak ze dwa tygodnie temu widziałem gościa na twoim terenie jak zbierał się z przydrożnego rowu.
Mińsk Mazowiecki Postów: 8438
Aron
Mińsk Mazowiecki , postów: 8438
Poniedziałek, 30 stycznia 2017 19:42:33
+3
+4 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Komunikacja będzie miała większy sens jeżeli będzie wprowadzana razem z gminą MMz.

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.

Aktualności

OK