Hasło:

Człowieczy los…

Nadarzyła się świetna okazja do odświeżenia wizerunku Anny German. Od jutra w TVP 1, będzie można obejrzeć 10 odcinkowy serial o tej wybitnej śpiewaczce.

Serial w dużej mierze dotyczy jej związku z mężem Zbigniewem Tucholskim. Główne role grają Joanna Moro i Szymon Sędrowski. Film uświetniony został oryginalnymi wykonaniami utworów. 

 

       

Dzisiaj 21-02-2013 w Ambasadzie Rosji odbył się uroczysty przedpremierowy pokaz jednego z odcinków serialu. Obecni byli aktorzy grający główne role, Ambasador Rosji Jego Ekscelencja Aleksander Alekseev, a także członkowie Zarządu TVP, znani politycy jak np. Jarosław Kalinowski i wielu innych. Warto podkreślić, że w projekcji filmu uczestniczyła osoba, która rzeczywiście pisała teksty i muzykę dla Anny German.


 Do dzisiaj Anna German jest ikoną śpiewu w Rosji- niepodzielnie uważa się, że tytuł diamentowego głosu będzie należał już zawsze do niej. 


Warto zwrócić uwagę na jej bardzo skomplikowaną biografię: Matka Anny German, Irma secundo voto Berner z domu Martens pochodziła od  holenderskich mennonitów, sprowadzonych do Rosji przez carycę Katarzynę II. Jej ojcem był Eugeniusz Hörmann (pol German)  księgowy urodzony w Łodzi, z pochodzenia Niemiec, syn ewangelickiego pastora. W 1937 zatrzymany przez NKWD i rozstrzelany. Annę wraz z matką NKWD zesłało do Kirgistanu. Po pewnym czasie matka Anny złożyła dokumenty repatriacyjne do Polski, gdzie zamieszkały.      


To pokazuje komplikacje biograficzne Anny, która co też warto podkreślić, zawsze utożsamiała się tylko z Polską. Jeśli chodzi o jej karierę wokalną to  debiutowała w 1960 r. we wrocławskim Kalamburze. W 1963 roku wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór „Tak mi z tym źle". Już w 1964 r. zdobyła drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu śpiewając piosenkę „Tańczące Eurydyki".


Podczas III Festiwalu Piosenki w Opolu w 1965 r. zdobyła I nagrodę za piosenkę „Zakwitnę różą". W tym okresie spotkała przyszłego męża - Zbigniewa Tucholskiego. Została także zaproszona przez „Discografica Italiana", do Włoch. Potem wystąpiła na scenie paryskiej Olimpii. W 1967 r. jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu San Remo, a także jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej.


W 1967 r. wracając z koncertu we Włoszech, uległa wypadkowi samochodowemu. Powracała do zdrowia przez trzy lata. W 1968 r. otrzymała Nagrodę Komitetu ds. Radia i TV za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polskiej piosenki popularyzowanej w radiu i telewizji. Na scenę powróciła w 1970 r. Nagrała trzecią płytę po polsku pt. „Człowieczy los".


W 1973 r. na Festiwalu Piosenki w Opolu otrzymała wyróżnienie za piosenkę „Ballada o niebie i ziemi". W 1974 w związku z jubileuszem Polski Ludowej odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. 


W połowie lat 70 wykryto u niej chorobę nowotworową. Jesienią 1980 r. po powrocie z koncertów w Australii nastąpił nawrót choroby zdiagnozowanej jako mięsak kości. Będąc w zaawansowanym stadium choroby komponowała psalmy i pieśni poświęcone Bogu. Wykonywane utwory zapisywała na domowym magnetofonie. Po dwóch latach przegrała walkę z ciężką chorobą umierając nocą w sierpniu 1982 r. Po Annie został mały synek Zbyszek. 


Zapraszam wszystkich do oglądania serialu oraz zainteresowania się tą wielką osobą.   


W tekście wykorzystane zostały materiały z portalu wikipedia.org http://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_German 


Zapraszam do przesłuchania:

http://www.youtube.com/watch?v=iK4BG6CJCrI

http://www.youtube.com/watch?v=1eognO_wNkA

http://www.youtube.com/watch?v=x5AFn7PHJd4  

Dodano: 2013-02-22
Komentarzy: 0


Do wpisu nie dodano komentarzy
Zaloguj się aby dodac komentarz
AUTOR

Julia Tatarnikowa urodziła się w Lipiecku (Rosja). Z wykształcenia ekonomistka. Obecnie mieszka w gminie Mińsk Mazowiecki. Jej zainteresowania to nauka języków słowiańskich, poznawanie nowych kultur, podróże. julia_tatarnikowa@op.pl + 48 535 851 515

Więcej
Wszystkie treści napisane na blogach są właśnością ich autorów. Wykorzystanie tych treści w innych mediach i na innych stronach WWW jest tylko i wyłącznie możliwe za ich zgodą. Niniejszy blog działa w oparciu o system blogów serwisu www.minskmaz.com